Leading Manufacturer of buddyz wonder connect (40 pcs), educonnection - fun linkz toy, brilliant blocks - vehicles, brilliant blocks - animals, bricko animals duck toys and 20 pieces wonder connect toys from Vasai Virar.
₹ 149 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 4-6 Yrs |
| Usage/Application | School Play |
| Color | Multi Color |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Buddyz |
| Gender | Unisex |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Age Group | 5 Years & above |
| Dimensions | 340 x 170 x 70 mm |
| Contents | 40 pieces |
₹ 149 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 4-6 Yrs |
| Skill Type | Problem Solving |
| Usage/Application | School Play |
| Color | Multi Color |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Buddyz |
| Contents | 22 pieces |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Dimensions | 340 x 240 x 70 mm |
₹ 399 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | Box |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | School Play |
| Brand | Buddyz |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Age Group | 3 Years & above |
| Dimensions | 26 pcs- 360 x 220 x 55 mm, 65 pcs- 270 x 80 x 80 mm |
₹ 399 / Piece Get Latest Price
| Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Color | Multicolor |
| Size | 28 pcs- 360 x 220 x 55 mm, 86 pcs- 270 x 80 x 80 mm |
| Usage/Application | School Play |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Buddyz |
| Age Group | 3 Years & above |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Skill Type | Problem Solving |
| Usage/Application | School/Play School |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Buddyz |
| Size/Dimension | 9 x 6 x 13 cm |
| Contents | 45 Pcs |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Age Group | 5 Years & Above |
Minimum order quantity: 100 Piece
Bricko Animals; Unleash your child's imagination with interlocking blocks to craft a variety of animals. Endless fun through creative construction!
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 4-6 Yrs |
| Material | Plastic |
| Number of Blocks | 20 Pieces |
| Color | Multicolor |
| Skill Type | Thinking |
| Brand | Buddyz |
| Packaging Type | Packets |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Age Group | 5 Years & above |
| Dimensions | 9 x 9 x 13 cm |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Toy Type | Interactive Toy |
| Usage/Application | School Play |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Buddyz |
| Material | Non-Toxic Plastic Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Color | Multicolor |
| Child Age Group | 5 Years & above |
| Packaging Size | 45 Pcs |
| Size/Dimension | 9 x 6 x 13 cm |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Usage/Application | School/Play School |
| Brand | Buddyz |
| Size/Dimension | 9 x 6 x 13 cm |
| Age Group | 5 Years & above |
| Packaging Type | Packets |
| Packaging Size | 45 Pcs |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
Bricko Animals; Unleash your child's imagination with interlocking blocks to craft a variety of animals. Endless fun through creative construction!
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 4-6 Yrs |
| Material | Plastic |
| Skill Type | Motor skills |
| Usage/Application | School Play |
| Color | Multi Color |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Buddyz |
| Dimension(L*W*H) | 9 x 6 x 13 cm |
| Packaging Size | 45 Pcs |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Age Group | 5 Years & above |
Minimum order quantity: 50 Piece
Bricko Animals Unleash your child's imagination with interlocking blocks to craft a variety of animals. Endless fun through creative construction!
₹ 149 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 4-6 Yrs |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Assembly |
| Material | Plastic |
| Brand | Buddyz |
| Color | Multicolor |
| Country of Origin | Made in India |
| Size/Dimension | 25.5 x 36.5 cm |
| Packaging Size | 28 Pcs |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 399 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 4-6 Yrs |
| Material | Plastic |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Buddyz |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Kids Playing |
| Number of Puzzle Pieces | 65 Pieces |
| Type | Building Blocks |
| Size/Dimension | 17.5 x 26.5 cm |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 399 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 4-6 Yrs |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Buddyz |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Play School |
| Number of Puzzle Pieces | 86 Pieces |
| Age | 3 Year |
| Size/Dimension | 17.5 x 26.5 cm |
Minimum order quantity: 50 Piece
You can create different uniquely & originally designed animals with the brightly coloured toy blocks of Brilliant Blocks Animals. A design book is enclosed for your assistance. You can create much more by yourself with the colorful pieces of Brilliant Blocks Animals. This product stimulates imagination, enhances creativity, develops logical thinking and improves co-ordination. This product contains 28 colourful pieces made from non-toxic, high-quality plastics.
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 4-6 Yrs |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | School Play |
| Color | Multi Color |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Buddyz |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Dimensions | 5 Pcs: 9 x 9 x 13 cm, 18 Pcs: 20 x 24 x 5 cm |
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 4-6 Yrs |
| Material | Plastic |
| Color | Multicolor |
| Skill Type | Thinking |
| Brand | Buddyz |
| Set Contents | 8 Colourful Pieces |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Age Group | 3 Years & above |
| Dimensions | 9 x 9 x 13 cm |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 0-3 Yrs |
| Material | Plastic |
| Color | Multicolor |
| Brand | Buddyz |
| Packaging Type | Packets |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Dimensions | 12 Pcs: 9 x 9 x 13 cm, 18 Pcs: 20 x 24 x 5 cm |
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 0-3 Yrs |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | School Play |
| Color | Multi Color |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Buddyz |
| Set Contents | 12 Colourful Pieces |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Dimensions | 9 x 9 x 13 cm |
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 0-3 Yrs |
| Color | Multi Color |
| Usage/Application | School Play |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Buddyz |
| Set Contents | 16 Colourful Pieces |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Age Group | 3 Years & above |
| Dimensions | 9 x 9 x 13 cm |
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 0-3 Yrs |
| Usage/Application | School Play |
| Color | Multi Color |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Buddyz |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Dimensions | 12 Pcs: 9 x 9 x 13 cm, 18 Pcs: 20 x 24 x 5 cm |
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 4-6 Yrs |
| Material | Plastic |
| Color | Multi Color |
| Skill Type | Thinking |
| Usage/Application | School Play |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Buddyz |
| Set Contents | 9 Colourful Pieces |
| Used Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Age Group | 3 Years & above |
| Dimensions | 9 x 9 x 13 cm |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 149 / Piece Get Latest Price
| Skill Type | Problem Solving |
| Usage/Application | School Play |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Buddyz |
| Gender | Unisex |
| Contents | 17 pieces |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Age Group | 5 Years & above |
| Dimensions | 340 x 240 x 70 mm |
₹ 149 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | School Play |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Buddyz |
| Gender | Unisex |
| Contents | 26 pieces |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Age Group | 5 Years & above |
| Dimensions | 340 x 160 x 40 mm |
₹ 149 / Piece Get Latest Price
| Skill Type | Problem Solving |
| Usage/Application | School Play |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Buddyz |
| Contents | 12 pieces |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Age Group | 5 Years & above |
| Dimensions | 340 x 160 x 40 mm |
₹ 399 / Piece Get Latest Price
| Skill Type | Problem Solving |
| Usage/Application | School Play |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Buddyz |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Age Group | 3 Years & above |
| Dimensions | 28 pcs- 360 x 220 x 55 mm, 77pcs- 270 x 80 x 80 mm |
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | School/Play School |
| Skill Type | Problem Solving |
| Child Age Group | 3 Years & above |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Buddyz |
| Country of Origin | Made in India |
| Contents | 18 Colourful Pieces |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Dimensions | 9 x 9 x 13 cm |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 399 / Piece Get Latest Price
| Brand | Buddyz |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Plastic |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Kids Playing |
| Age | 3 Year |
| Size/Dimension | 17.5 x 26.5 cm |
| Packaging Size | 77 Pieces |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | School Play |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Buddyz |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Age Group | 3 Years & above |
| Dimensions | 11 Pcs: 9 x 9 x 13 cm, 13 Pcs: 20 x 24 x 5 cm |
₹ 149 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | School Play |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Buddyz |
| Gender | Unisex |
| Contents | 37 pieces |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Age Group | 5 Years & above |
| Dimensions | 340 x 240 x 70 mm |
Dhiren Sheth (CEO)
Plastech International Private Limited
Gala No 18,19, Ground Floor Phase II, Parmar Techno Centre, Pehlar Phase II, Waliv Vasai
Vasai Virar - 401202, Palghar, Maharashtra, India