We are offering Activity Toys to our clients.These are fabricated hygienically using high grade raw material to ensure complete safety of the children. The toys prove useful in physical and mental development of the children via fun learning process. Furthermore, the toys increase learning ability and concentration of the children.
₹ 259 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 5 Years & Above |
| Product Type | Outdoor |
| Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic High Density Polyethylene (HDPE) |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Packet |
| Skill Type | Thinking |
| Usage/Application | Kids Game |
| Country of Origin | Made in India |
| Size/Dimension | 490 x 280 x 50 mm |
Minimum order quantity: 20 Piece
Cannon Ball is a game for all ages, which is generally played only at beaches or fun-fairs. This can now be played right in the comfort of your own homes, offices and picnics. This is a 'target game' in which one has to throw the ball to topple the pyramid made by cans in order score maximum points.
Contents:
₹ 133 / Piece Get Latest Price
| Number of Rings | 6 |
| Skill Type | Thinking |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | School Play |
| Packaging Type | Box |
| Gender | Unisex |
| Country of Origin | Made in India |
| Size/Dimension | 295 x 130 x 27 mm |
| Ringtoss Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Age Group | 6 years & above |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 259 / Piece Get Latest Price
| Number of Rings | 4 |
| Skill Type | Thinking |
| Usage/Application | School Play |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Buddyz |
| Gender | Unisex |
| Child Age Group | 6 Years & above |
| Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Usage | Kids Toys |
| Size/Dimension | 495 x 210 x 40 mm |
| Includes | 2 Bases, 5 Poles, 4 Rings |
Minimum order quantity: 20 Piece
Ring Toss activity set involves a 'target tossing' game where the child has to toss the rings onto the bars. This activity improves the aim and can be played individually or with a group and ideal for all ages.
Contents:
₹ 209 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 4-6 Yrs |
| Color | Multicolor |
| Material | Plastic |
| Skill Type | Thinking |
| Usage/Application | School Play |
| Brand | Buddyz |
| Gender | Unisex |
| Packaging Type | Box |
| Dimensions | 120 x 65 x 210 mm |
| Toys Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
Minimum order quantity: 20 Piece
The Funfair Game can be played in two different ways. Kids can place the plastic glasses in a pyramid formation and try to bring the structure down with the ball. They can also toss and catch the ball using the glasses. This game includes 10 Plastic Glasses & 2 Balls.
Contents:
₹ 229 / Piece Get Latest Price
| Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic High Impact Polystyrene (HIPS) |
| Gender | Unisex |
| Usage/Application | School/Play School |
| Age Group | 3 Years & Above |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Buddyz |
| Country of Origin | Made in India |
| Contents | 1 musical tower |
| Dimensions | 410 x 50 x 50 mm |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 229 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | School Play |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Buddyz |
| Gender | Unisex |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Size/Dimension | 19.5x11x40.5cm |
| Age Group | 5 Years & Above |
| Dimensions | 400 x 195 x 100 mm |
| Contents | 1 Ball, 2 Scoops |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 129 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 4-6 Yrs |
| Skill Type | Motor skills |
| Usage/Application | School Play |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Buddyz |
| Gender | Unisex |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Contents | 1 Ball, 2 Scoops |
| Age Group | 5 Years & above |
| Dimensions | 276 x 115 x 69 mm |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 4-6 Yrs |
| Material | Plastic |
| Skill Type | Thinking |
| Color | Multicolor |
| Language | English |
| Usage/Application | School Play |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Buddyz |
| Gender | Unisex |
| Shape | Round |
| With Battery | No |
| Non Toxic | Yes |
| Operation Mode | Manual Operation |
| Country of Origin | Made in India |
| Contents | 2 cones, 1 ball |
| Toys Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Age Group | 5 Years & above |
| Dimensions | 220 x 90 x 90 mm |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 199 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 4-6 Yrs |
| Material | Plastic |
| Skill Type | Thinking |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Indoor |
| Brand | Buddyz |
| Contents | 2 cones, 1 ball |
| Toys Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Age Group | 5 Years & above |
| Dimensions | 420 x 165 x 130 mm |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 149 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Play Area |
| Brand | Buddyz |
| Type | Sports |
| Color | Multicolor |
| Ideal For | Unisex |
| Toys Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Age Group | 5 years & above |
| Dimensions | 305 x 90 x 115 mm |
Minimum order quantity: 20 Piece
Baskets & Balls activity set is an amazing 'Aim & Throw' game where one has to throw the balls into the basket. This game improves the aim and can be played individually or with a group. It is made of colourful plastic and is ideal for all ages.
Contents:
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Brand | Buddyz |
| Product Type | Traditional Toy |
| Size | 360 x 70 x 20 mm |
| Color | Copper |
| Usage/Application | Indoor |
| Gender | Unisex |
| Packaging Type | Box |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic HDPE (High Density Polyethylene) |
| Age Group | 6 Years & above |
Minimum order quantity: 20 Piece
Gilli Danda is a game that resembles cricket. In this game, your objective is to hit the gilli hard with the danda. The gilli flips as a result, and you have to whack it like you're playing cricket to keep it in the air. The winner is the person who hits the gilli the farthest.
Contents:
₹ 209 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 5 Years & Above |
| Material | PVC |
| Usage/Application | Outdoor And Indoor |
| Number of Players | 4 |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Buddyz |
| Gender | Unisex |
| Country of Origin | Made in India |
| Toys Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic High Impact Polystyrene (HIPS) |
| Size/Dimension | 310 x 260 x 120 mm |
| Color | Grey. Blue & Red |
Minimum order quantity: 20 Piece
Ball Eater can be played both indoors & outdoors by multiple players. Fix your Ball Eater on a vertical surface, then aim and throw the ball into the trunk from a pre-fixed distance. Fun for all ages!
Contents:
₹ 149 / Piece Get Latest Price
| Sports Type | Football Toy |
| Material | Plastic |
| Child Age Group | 4-6 Yrs |
| Usage/Application | Playschool |
| Number of Players | 2 |
| Gender | Unisex |
| Brand | Buddyz |
| Country of Origin | Made in India |
| Toys Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) Polyvinylchloride (PVC) |
| Age Group | 6 Years & above |
| Dimensions | 220 x 160 x 50 mm |
Minimum order quantity: 20 Piece
Dhiren Sheth (CEO)
Plastech International Private Limited
Gala No 18,19, Ground Floor Phase II, Parmar Techno Centre, Pehlar Phase II, Waliv Vasai
Vasai Virar - 401202, Palghar, Maharashtra, India