We are a leading Manufacturer of 3d mould & paint- horse & sheep toys, mould & paint - stars toys, mould & paint - butterflies toys and mould & paint - alphabet from Vasai Virar, India.
₹ 149 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 4-6 Yrs |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | School Play |
| Size/Dimension | 255 x 230 x 60 mm |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Buddyz |
| Gender | Unisex |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Age Group | 5 Years & above |
Minimum order quantity: 20 Piece
3D Mould & Paint- Horse and Sheep is a DIY Paint & Learn Activity.
Contents:
2 Reusable Mould
1 Packet of White Plaster
1 Paint Brush
1 Colourful Paint Tray
1 Measuring Glass
1 Plastic Knife
₹ 139 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | School Play |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Buddyz |
| Gender | Unisex |
| Country of Origin | Made in India |
| Toys Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Age Group | 6 Years & above |
| Dimensions | 315 x 215 x 50 mm |
Mould & Paint - Stars is a DIY learning activity.
Contents:
₹ 139 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | 315 x 215 x 50 mm |
| Usage/Application | School Play |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Buddyz |
| Gender | Unisex |
| Country of Origin | Made in India |
| Toys Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Age Group | 6 Years & above |
Mould & Paint - Butterflies is a DIY learning activity.
Contents:
₹ 139 / Piece Get Latest Price
| Skill Type | Mathematical Skills |
| Usage/Application | School Play |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Buddyz |
| Gender | Unisex |
| Dimension(LWH) | 315 x 215 x 50 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Age Group | 6 Years & above |
| Toys Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
Mould & Paint - Alphabet is a DIY learning activity.
Contents:
Dhiren Sheth (CEO)
Plastech International Private Limited
Gala No 18,19, Ground Floor Phase II, Parmar Techno Centre, Pehlar Phase II, Waliv Vasai
Vasai Virar - 401202, Palghar, Maharashtra, India