Prominent & Leading Manufacturer from Vasai Virar, we offer plastic childrens pitthu game, buddyz mace (gadaa)- junior, buddyz bansuri (indian flute) toys, yellow kids bansuri, buddyz mace (gadaa)- senior and krishna figurine - fun spring.
₹ 149 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 0-3 Yrs |
| Material | Plastic |
| Color | Multicolor |
| Product Type | Outdoor |
| Brand | Buddyz |
| Gender | Unisex |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Pitthu Game |
| Size/Dimension | 25.5 x 9 x 25.2 cm |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 69 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 4-6 Yrs |
| Material | HDPE |
| Gender | Unisex |
| Usage/Application | Indoor |
| Brand | Buddyz |
| Packaging Type | Box |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic High Density Polyethylene (HDPE) |
| Dimensions | 300 x 110 x 110 mm |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 89 / Piece Get Latest Price
| Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Packaging Type | Packets |
| Brand | Buddyz |
| Usage/Application | Play School |
| Country of Origin | Made in India |
| Age Group | 3 Years & above |
| Dimensions | 385 x 20 x 20 mm |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 89 / Piece Get Latest Price
| Type | Bansuri |
| Material | ABS |
| Length | 9 Inch |
| Color | Yellow |
| Brand | Buddyz |
| Pattern | Plain |
| Packaging Type | Packets |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 149 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 4-6 Yrs |
| Product Type | Traditional Toy |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Indoor |
| Brand | Buddyz |
| Gender | Unisex |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic High Density Polyethylene (HDPE) |
| Age Group | 6 Years & above |
| Dimensions | 480 x 150 x 150 mm |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 69 / Piece Get Latest Price
| Material | FRP |
| Color | Black & Blue |
| Size | 40 x 40 x 100 mm |
| Child Age Group | 3 Years & above |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Packaging Type | Box |
₹ 149 / Piece Get Latest Price
| Color | Multicolor |
| Size | 250 x 85 x 250 mm |
| Usage/Application | Kids |
| Brand | Buddyz |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Toys Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Age Group | 5 Years & above |
₹ 129 / Piece Get Latest Price
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Indoor |
| Brand | Buddyz |
| Gender | Unisex |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Polypropylene (PP) |
| Age Group | 6 Years & above |
| Dimensions | 230 x 195 x 50 mm |
| Packaging Type | Box |
The Lemon and Spoon is an activity that is played by balancing a lemon on a spoon that is held by the mouth. One has to balance the lemon without dropping it and walking to the finish line just like a race. It is an easy to play game that is coupled with a lot of fun.
Contents:
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Brand | Buddyz |
| Usage/Application | Indoor |
| Gender | Unisex |
| Packaging Type | Box |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Age Group | 3 Years & above |
| Dimensions | 125 x 95 x 35 mm |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 169 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Indoor |
| Material | Plastic |
| Toy Type | Baby Learning Toy |
| Child Age Group | 4-6 Yrs |
| Skill Type | Social / Emotional Skills |
| Gender | Unisex |
| Brand | Buddyz |
| Packaging Type | Packets |
| Material Used | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Age Group | 3 Years & above |
| Dimensions | 340 x 100 x 100 mm |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 69 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 4-6 Yrs |
| Color | Yellow |
| Usage/Application | Play School |
| Shape | Chakra |
| Brand | Buddyz |
| Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic High Density Polyethylene (HDPE) |
| Packaging Type | Box |
| Dimensions | 150 x 150 x 25 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Age Group | 5 Years & above |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Child Age Group | 4-6 Yrs |
| Color | Yellow |
| Usage/Application | Play School |
| Shape | Round |
| Brand | Buddyz |
| Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic High Density Polyethylene (HDPE) |
| Packaging Type | Box |
| Dimensions | 225 x 225 x 40 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
Dhiren Sheth (CEO)
Plastech International Private Limited
Gala No 18,19, Ground Floor Phase II, Parmar Techno Centre, Pehlar Phase II, Waliv Vasai
Vasai Virar - 401202, Palghar, Maharashtra, India