Available with us is a qualitative range of various attractive and elegant Coin Banks that is developed using superior grade raw material. Used to store coins, these are helpful in making the children to learn methods of saving from initial stages. These are appreciated for their light weight, smooth finish and optimum storage capacity.
₹ 89 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Shape | Rectangular |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Kids |
| Size/Dimension | 170 x 80 x 55 mm |
| Brand | Buddyz |
| Finish Type | Glossy |
| Coin Bank Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic High Density Polyethylene (HDPE) |
| Age Group | 5 Years & above |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 50 Piece
Gold Bar - Coin Bank is your saving companion that secures spare change with delight & fun.
Contents:
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Shape | Round |
| Color | Blue |
| Brand | Buddyz |
| Usage/Application | Play School |
| Finish Type | Glossy |
| Coin Bank Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Dimensions | 160 x 115 x 115 mm |
| Coin Bank Shape | Dome |
| Packaging Type | Box |
| Age Group | 5 Years & above |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Shape | Round |
| Color | Blue |
| Brand | Buddyz |
| Usage/Application | Play School |
| Finish Type | Glossy |
| Coin Bank Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Age Group | 5 Years & above |
| Dimensions | 215 x 115 x 115 mm |
| Coin Bank Shape | Temple |
Minimum order quantity: 20 Piece
Temple Coin Bank is your saving companion that secures spare change with delight & fun.
Contents:
₹ 59 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Shape | Round |
| Brand | Buddyz |
| Usage/Application | Play School |
| Finish Type | Glossy |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Coin Bank Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Age Group | 5 Years & above |
| Dimensions | 160 x 75 x 75 mm |
Minimum order quantity: 50 Piece
Contents:
₹ 79 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Shape | Round |
| Size/Dimension | 160 x 110 x 90 mm |
| Brand | Buddyz |
| Usage/Application | Play School |
| Finish Type | Glossy |
| Age Group | 5 Years & above |
| Coin Bank Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Coin Bank Shape | Turtle |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Kids |
| Size | 135 x 90 x 90 mm |
| Brand | Buddyz |
| Color | Pink |
| Finish Type | Glossy |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Bank Material | 100% Recyclable & Non-Toxic Plastic Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Age Group | 5 Years & above |
Minimum order quantity: 50 Piece
Dhiren Sheth (CEO)
Plastech International Private Limited
Gala No 18,19, Ground Floor Phase II, Parmar Techno Centre, Pehlar Phase II, Waliv Vasai
Vasai Virar - 401202, Palghar, Maharashtra, India